Kaj je akupunktura?
Akupunktura je metoda vbadanja akupunkturnih igel v posebne točke našega telesa.
Je del tradicionalne kitajske medicine (TKM), v kateri velja, da v našem telesu kroži nevidna energija – QI, ki je osnova našega življenja.
Če pride do zastoja kroženja, presežka ali oslabljenosti QI-ja, se pojavijo različna bolezenska stanja. Z vbadanjem akupunkturnih iglic lahko ponovno vzpostavimo pretok energije, zmanjšamo bolezensko simptomatiko in povrnemo dobro počutje.
Uporablja se jo lahko tudi kot preventivno metodo za krepitev vašega imunskega sistema, povečanje energije, s pridom pa jo uporabljajo tudi vrhunski športniki za doseganje najboljših rezultatov.
Pri delu uporabljamo akupunkturne iglice, ki se od navadnih medicinskih igel razlikujejo predvsem v tem, da so tanjše in zato zbadanje ni boleče. Ob vbodu pa lahko čutite senzacije kot so mravljinčenje, pritisk, toplota … Ta pojav imenujemo Deqi in je ob vbadanju zaželen.
Pri delu včasih kot dopolnilo metodo uporabimo terapijo z ventuzami in moksibustijo. Pri terapiji z ventuzami na posamezne dele telesa ali akupunkturne točke s podtlakom namestimo posebne kozarčke (ventuze).
Moksibustija pa je metoda pri kateri s tlečo cigaro iz divjega pelina grejemo točke ali meridiane na površini telesa. Poleg učinka toplote se na tak način izvaja tudi tonifikacija točk.
Kdaj je terapija primerna?
V našem okolju so najpogostejše indikacije za tovrstno zdravljenje mišično skeletna obolenja, kot so bolečine v vratnem, torakalnem in ledvenem predelu hrbtenice, bolečine v ramenih, pri sindromu zamrzle rame, pooperativnih bolečinah, zvinih in nategih vezi, mišičnih bolečinah, itd.
Izkazala se je za učinkovito pri zdravljenju glavobolov, vse pogosteje pa pri zdravljenju neplodnosti (kjer se dopolnjuje s konvencionalnimi postopki) in pri pripravah na lažji porod.
Svetovna znanstvena organizacija je objavila dolg seznam bolezni oz. stanj, kjer so prepoznali korist akupunkture, med njimi: alergije, bronhialna astma, revmatske bolezni, dismenoreja, pareza obraznega živca, trigeminalna bolečina, vrtoglavica, gastritisi, prebavne motnje, kot podpora se uporablja pri hujšanju in odvajanju od kajenja …
Akupunktura z laserjem (AL)
Akupunkturne točke lahko uspešno stimuliramo tudi s pomočjo laserskih žarkov. Prednosti uporabe laserja so, da je metoda manj invazivna in povsem neboleča, ob pravilni uporabi pa je varna. Ta način je posebej primeren za otroke, starostnike in vse posameznike, ki imajo strah pred iglami.
Kako poteka terapija?
Ob prvem srečanju se pogovorimo o vaših težavah, poskusimo najti neravnovesje v telesu in vzrok vaših težav ter naredimo individualni načrt terapij. Število obiskov je odvisno od vrste, časa trajanja ter intenzivnosti težav. Individualno določimo točke, v katere nato zabodemo akupunkturne igle. Igle pustimo v telesu 20-30 min, v vmesnem času lahko določene točke stimuliramo.